Faaliyetlerimiz.


BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞINDA YAPILAN İŞ VE HİZMETLER.
 1. Rektörlük Hizmet Binasında Dünya Standartlarında UZAKTAN KONTROLLÜ DATA KABİNETLİ NETWORK SİSTEM ODASI kurulmuştur.
 2. 2 Adet son teknoloji Storage 6 adet Server ve 1 adet Yedekleme Serveri alınarak alt yapı güçlendirilmiştir.
 3. ULAKBİM e sunulan alt yapı bilgisi doğrultusunda Kampüs içi İnternet Hızı önce 300 Mbps'den 500 Mbps ye 2021 yılı itibariyle 800 Mbps ye çıkarılmıştır. Dış Birimlerden Nihat Delibalta Göle Meslek Yüksekokulu  20 Mbps'den 60 Mbps'e , Posof Meslek Yüksekokulu 40 Mbps'den 60 Mbps'e, Çıldır Meslek Yüksekokulu 10 Mbps'den  50 Mbps'e, Dr. Arzu Kılıç Sürekli Eğitim Merkezi (ARÜSEM) 10 Mbp'den 30 Mbps internet hızına çıkarılmıştır.
 4. ÜBYS Uzaktan Eğitim Modülü aktif edilerek UZEM için ayrıca 2 adet Server alınarak sistemin bağımsız ve sorunsuz çalışması sağlanmıştır.
 5. Personellerimiz için en iyi teknik şartnameleri oluşturularak en kullanışlı ve en az maliyetli ASUS ve HP Marka Bilgisayarlar Devlet Malzeme Ofisi üzerinden alınarak birimlere dağıtılmıştır.
 6. 6698 Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) Uyum Süreci kurumumuzda başlatılmış, yönetilmiş VERBİS sistemine kurumsal verilerimiz girilmiştir. UBYS ve WEB Sayfası başta olmak üzere Sistem Entegrasyonunun tamamlanması için çalışmalar sürdürülmektedir. ÜBYS deki Kişisel veriler maskelenmiş MultiFacor (Çoklu kimlik doğrulama) doğrulama aktif edilmiştir.
 7. Kurumumuzun Yeni WEB SAYFASI çok fonksiyonlu, çok dilli (Türkçe, Arapça, İngilizce, Gürcüce, Rusça) hizmete alımış ve %99 oranında tamamlanmıştır.
 8. YÖKAK Kalite Yönetim Standartlarına uygun entegrasyonlar yapılmıştır.
 9. Öğrencilerimize .........@edu.tr uzantılı MİCROSOFT  OFFİCE 365 Lisanslı Kurumsal E-Posta Hesapları verilmeye başlanmıştır.
 10. İdari ve Akademik Personeller için sık sık ÜBYS Sistem kullanımı eğitimleri verilmiştir. Yeni başlayan personele eğitimler verilmeye devam edilmektedir.
 11. ÜBYS Başvuru Yönetim Sistemi aktif edilerek Özel Yetenek, Lisansüstü Eğitim, Yabancı Öğrenci vb. tüm başvuruların ONLİNE yapılabilmesi sağlanmıştır.  Kurumumuzun başvurularda tercih edilme oranında büyük artış sağlanmıştır.
 12. BAP Modülünü aktif ederek tüm proje başvuruların ve hakem değerlendirmelerinin online ve süreçteki tüm mali ve idari iş ve işlemlerin takip edilmesi sağlanmıştır. Ayrıca yapılan projelerin YÖKSİS'e Aktarılma hizmeti gerçekleştirilmiştir.
 13. PDR Ofis Modülü aktif edilerek Öğrenci ve Personellerin UBYS'den Online Randevu alınması sağlanmıştır.
 14. Diyetisyen Modülü aktif edilerek, Öğrenci ve Personellerin  UBYS'den Online Randevu alınması sağlanmıştır.
 15. SKS Market Modülü  hizmete alınarak öğrencilerin online başta giysi yardımı olmak üzere bir çok talebinin karşılanmasını sağlayacak başvuru sisteminin açılması sağlandı.
 16. Etik Kurul Modülü aktif edilerek Akademik Personellerin UBYS den Online olarak  Kendi kurumlarında Etik Raporu alınması sağlanmıştır.
 17. Sosyal Market Modülü aktif edilerek Öğrencilerimizin UBYS den Online talep ederek SKS den ihtiyacı olduğu giyim ve kullanım malzemesini temin etmesi sağlanmıştır.
 18. Öğrencilerimizin ÜBYS de kendi hesaplarından Ayrılış Belgesi, Ders İçeriği Belgesi, Transkript Belgesi, Askerlik Sevk Tehir Belgesi, Öğrenci Öz Geçmiş oluşturma, Sosyal Market, PDR Ofis, Diyetisyen Ofis İşlemleri yapmaları için hizmetler sağlanmıştır.
 19. ÜBYS EK Ders Modülü aktif edilerek sistem üzerinden ek ders bildirim formlarını dönem içinde oluşması muhtemel Sağlık Raporu, Yıllık İzin, Görevlendirme, Pozisyon ve Resmi Tatiller kontrol edilerek hesaplanabilen hatasız formaların oluşturulması sağlanmıştır.
 20. Personel, Öğrenci ve Elektronik Belge Yönetim Sistemlerinde 6 yıl süren Geliştirmeler yaptırılarak  ihtiyaçlar karşılanmıştır.
 21. Anket Yönetim Modülü aktif edilmiş kullanımı sağlanmıştır. Anket Sonuçları Kurumsal Analiz Sayfamıza otomatik aktarılması isteğe bağlı olarak gerçekleştirilmiştir.
 22. Ölçme Değerlendirme Modülü aktif edilerek online sınav yapılabilmesi sağlanmıştır.
 23. PROJE Takip Modülü aktif edilerek Üniversite adına yapılan TÜBİTAK, DAP, SERKA, AVRUPA BİRLİĞİ başta olmak üzere projelerin takibi otomasyon ile sağlanmıştır.
 24. Ayrılış Süreç Yönetimi Modülü aktif edilerek ayrılışı olan öğrenci ve personeller için süreçte fiziksel olarak evrak dolaştırma sonlandırılarak sistem üzerinden ONLİNE yapılması sağlanmıştır.
 25. Akademik Performans Bilgi Sistemi aktif edilerek YÖKSİS Bilgileri ÜBYS sistemine aktarılması sağlanmıştır.
 26. Servis Talep Takip Sistemi üzerinden Üniversite genel ÜBYS İstek, Destek, Hata Bildirimi vb Talepler alınarak, anında ve hızlıca taleplere cevap verilmiş Sistemin Dinamik olarak hatalardan arınık olacak şekilde çalışması sağlanmıştır.
 27. Akademik Personellerimiz için 2547 kanunun 39 md a ve b bentlerine göre hazırlanmış olan  Geçici Görevlendirme (Akademik Görevlendirme izini)  Sürecini personelin kendisinin başlatacağı hizmet sayfası tasarlanıp kullanıma sunulmuştur.
 28. Yaklaşık 7000 adet ÜBYS  Servis Talebi (Arıza, Geliştirme, İstek, Destek vb) kabul edilmiş ve sonuçlandırılmıştır.
 29. COVİD-19 Pandemi Dönemi HES Kodu Sorgulama Entegrasyonu ÜBYS sistemine entegre edildi.
 30. E-Devlet ile ÜBYS Sistemine Giriş yapma entegrasyonu sağlandı. 
 31. Sistem Network Ekibimize CİSCO ve TSE tarafından verilen  Beyaz Şapkalı Hackerlık ve Sızma Testi Uzmanlığı Eğitimi Aldırıldı.
 32. Akademik Kadro İlan Yönetimi Sistemi Eğitimi verilerek İlan Başvurularının ve Değerlendirilmesinin  Online Yapılması Süreci Başlatıldı.
 33. Bir ÜBYS modülü olan  SKS OFİS modülü aktif edilerek Lisans ve Önlisans Öğrencilerimizin kendi hesapları üzerinden Online Öğrenci Toplulukları kurmaları ve bu Topluluklara ait Etkinlikler oluşturup yine bunları Online takip edebilecekleri sistem açılmıştır.
 34. Mezun Yönetim Sistemi Modülü Eğitimi verilerek, Öğrencilerimizin ÜBYS Siteminde oluşturdukları CV' lerinin üye olan firmalarca görülüp işe uygun öğrencilere iş tekliflerinin yapılması, öğrencilerimizinde Portaldaki en güncel  iş başvurularını takip edebilecekleri Mezun Sistemi Aktifleştirilmiştir.
 35. ÜBYS Sisteminde bulunan modüllerin kullanımı için oluşturulan video eğitimler ÜBYS Akademi Menüsü ile sisteme entegre edildi.(31.01.2023)